Programme Eurotau Oct. 26

Preliminary programme – some changes may occur

8:30-9:00 – Plenary lecture

9:00-11:00 – Session 4 (Chairs: A. Mudher & I. Ferrer)

  • 9:00 – Susanne Wegmann (Germany) Condensating the interactions of tau
  • 9:15 – Roberto Simone (UK) Natural antisense transcripts containing an embedded mammalian-wide interspersed repeat repress MAPT translation and aid proteostasis in neurodegeneration
  • 9:30 – Ilana Gozes (Israel)
  • 9:45 – Isidre Ferrer (Spain) Importance of host tau in tau seeding and spreading in tauopathies
  • 10:00 – Amrit Mudher (UK) Tau aggregation and spread of pathology in¬†Drosophila
  • 10:15 – Dirk Beher (Switzerland) OGA inhibitors as multimodal drug candidates for tau- and alpha-synucleinopathies
  • 10:30 – Selected communication
  • 10:45 – Selected communication

11:00-11:30 Coffee break

11:30-13:00 Session 5 (Chairs: D. Hanger & E. Mandelkow))

  • 11:30 – Diane Hanger (UK)
  • 11:50 – Marc Dhenain (France) Induction of tau lesions in amyloid-bearing mice and in primates after inoculation of Alzheimer brain extracts
  • 12:10 – Selected communication
  • 12:20 – Selected communication
  • 12:30 – Selected communication
  • 12:40 – Selected communication
  • 12:50 – Selected communication

13:00-14:30 Lunch & Poster exhibition

14:30-16:00 Session 2 (Chairs: S. Wegmann & M. Dhenain)

  • 14:30 – Michael Heneka (Germany) How microglia modulate tau pathology
  • 14:50 – To be confirmed
  • 15:10 – Karen Duff (UK) Mechanistic underpinnings of selective cellular vulnerability to tauopathy
  • 15:30 – Selected communication
  • 15:40 – Selected communication
  • 15:50 – Selected communication

16:00-16:30 Coffee break

16:30-17:00 Session FLASH TALKS (Chairs: to be confirmed)

  • 16:30 – Flash talk – selected poster
  • 16:35 – Flash talk – selected poster
  • 16:40 – Flash talk – selected poster
  • 16:45 – Flash talk – selected poster
  • 16:50 – Flash talk – selected poster
  • 16:55 – Flash talk – selected poster

17:00 Poster prize